İnternet Üzerinden Kitap Okuyacağınız En İyi Siteler

10 January 2012 - 19:30 | yazdı | 8 yorum | Dosya Konuları // Eğitim ve Kariyer // İnternet ve Ağ // Sizin İçin Seçtiklerimiz

Kitap okumak isteyen ille de para verecek değil ya! İşte size ücretsiz kitap okuyabileceğiniz en iyi siteler listesi!

 
 

Oldukça fazla kitap okuyan biri olarak, İnternet üzerinden kitap okuyabileceğiniz en iyi siteleri derledim. Bunlar yılların birikimidir, kendi arşivimi açıyorum, başka yerde yok!

1. ReadPrint: Edgar Allan Poe bile bu sitede! Seçtiğiniz kitabın linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada “Read Online” seçeneğine tıklıyorsunuz. Daha rahat bir okuma yapmak istiyorsanız da “Launch Reading Mode” seçeneğine tıklamayı unutmayın.

2. ManyBooks: Bu sitenin en güzel özelliği, dilediğiniz kitabı birçok formatta bilgisayarınıza indirebiliyor oluşunuz.

3. The Literature Network: Leo Tolstoy’un Savaş ve Barış (War and Peace) adlı eserini bu siteden okumuştum. Okuması pek rahat bir site değil, ama özellikle edebi eserler bakımından bulunmaz hazine.

4. FreeComputerBooks: En büyük kaynaklarımdan biri. Özellikle açık kaynak programlama dilleri ile ilgili gerçekten güzel ve kaliteli kitaplar var.

5. LibriVox: Sesli kitap dinlemeyi sevenlerin bayılacağı bir site, kaçırmayın!

6. Authorama: Arşivi çok geniş değil, kült olmuş bazı kitaplar var. Meraklısına…

7. Project Gutenberg: İnternet üzerinde bulabileceğiniz en geniş arşivli ücretsiz e-kitap sitesi! 30 binden fazla kitap, çeşitli formatlarda indirilip okunabiliyor. Ayrıca QR Code özelliği ile mobil aygıtlardan okunması da son derece rahat.

8. Scribd: Sadece kitap değil, broşür, makale vb. materyallerin de okunduğu bir sosyal platform. İndirmek için hesaba ihtiyacınız var veya Facebook hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

9. International Children’s Digital Library: Adından da anlaşılacağı üzere çocuk kitapları var. Sadece yazılardan oluşan kitaplar da var, resimli kitaplar da.

10. Internet Archive: Kitap, makale ve yazılar okuyabiliyorsunuz. Ama Scribd daha iyi, bu sitede bir şey bulmak, bulduğunuzu okuyabilmek biraz yetenek istiyor :)

11. Questia: Kült kitapların babaları burada.

12. Wikibooks (Vikikitap): Tek Türkçe kaynak bulabileceğiniz site, ama Türkçe kaynaklar oldukça sınırlı. Bu sitede yemek tarifleri de bulunuyor.

13. Bibliomania: Klasikler için ayrılmış bir site.

14. Open Library: En sevdiğim sitelerden biri. 1 milyondan fazla ücretsiz kitap barındırıyor. Üstelik çeşitli formatlarda indirme şansı da sunuyor.

15. Sacred Texts: Özellikle dini, mistik ve mitolojik kitaplar var. Örneğin Kur’an-ı Kerim’in (İngilizce Qur’an) İngilizcesini bile bulabilirsiniz.

16. Free eBooks: Ücretsiz dergilerle diğerlerinden ayrılıyor.

17. SlideShare: Buradan sunum dosyaları şeklinde okuma gerçekleştirebilirsiniz. Aslında web siteleri için bir servis, ama bazen güzel sunumlar oluyor :)

18. The Online Books Page: Pennsylvania Üniversitesi tarafından geliştirilen sistemde 1 milyon kitap bulunuyor.

O da ne, hemen hemen hepsi İngilizce! Siz bu devirde İngilizce bilmiyor musunuz? O zaman bu yazıyı pas geçebilirsiniz, tıpkı hayatınızı pas geçtiğiniz gibi…

 
 

Teknovole.com bu bilgiyi size ücretsiz olarak sunmaktadır. Unutmayınız ki dünyadaki en pahalı şey bilgidir. Teknovole.com'un özgür ve özgün yayın yapabilmesi için siz de bu bilgiyi paylaşın!

Yazar Foto
Can Sinan Artuç
E-posta
Teknovole.com'un kurucusu 1984 Ankara doğumludur ve bilgisayar mühendisidir. Yazılımla beslenir, tasarımla nefes alır. 2000-2004 yılları arasında NetLIFE, PC LIFE, PCnet ve PC WORLD dergilerinde yazılım editörlüğü yapmış, 2006 yılında üniversitede baskı bilgisayar dergisi çıkartarak üniversite tarihine geçmiştir. Şu anda kendi işinde gece gündüz çalışarak dünyayı kurtardığını sanmaktadır. İlgi alanları arasında yazılım, veritabanı, cloud computing, tasarım, aksiyon figürleri, karikatür ve çizgi romanlar yer alır.

» Toplam 768 yazı yazmış olan yazarın diğer yazıları için tıklayınız

 

Bizi Sosyal Ağlarda Takip Edin

Facebook Twitter Friendfeed Youtube

RSS Kaynakları

Tekno TV

Foto Galeriler

Ortaya Karışık

OKUMANIZI TAVSiYE EDiYORUZ